Erkan Saka’dan iki kitap için katkı çağrısı

BİLGİ İletişim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Saka, iki yayın için yazı duyurusu yayımladı. Türkiye İnternet Tarihi başlıklı çalışma hakkındaki katkı çağrısı şöyle:

Türkiye’ye internetin gelişi 20 yılı geçti. Bu sürede Türkiye’deki internet kullanıcıları yalnızca ülke çapında değil, küresel kullanımını da etkileyebilecek pratiklere imza attılar. Bu derleme ile ortaya çıkan birikimi belgelemek istedik. Bu sayede internet araştırmaları alanının çeşitlendirilmesine de katkıda bulunacağımıza inanıyoruz. Kitap hem disiplinlerarası nitelikte akademik eserleri içerecek hem de arşiv niteliği taşıyacak raporlamalara yer verecek. Bu tür raporlar, vaka incelemeleri, görsel arşivler, söyleşiler gibi eserleri içerecek.

Dijitalleşen Gazetecilik İçin Yeni İş Modelleri adlı kitabın ikinci baskısında yer alması tasarlanan yazı önerilerine ilişkin çağrı metni ise aşağıda:

Kitabımızın ilk baskısı beklediğimizden daha çok ilgi ve katkı gördü. Ancak kitap bir bakıma eksik kalmıştı, ikinci baskıda daha çok vaka çalışması ve daha çok teorik katkıyla neredeyse yepyeni bir kitap haline getirmeyi ümit ediyoruz.

Dördüncü kitap için ana konumuz dijital dönemde gazetecilik için yeni iş modelleri. İş modeli arayışında hem dünyada neler olduğunu hem de Türkiye’deki uygulamaları akademik bir bağlamda değerlendirmek istiyoruz. Kitabımızın büyük bir kısmı Türkiye’deki çeşitli medya kuruluşlarında yapılmış yarı etnografik vaka çalışmalarından oluşacak, kalanı ise daha kuramsal çalışmalara ayrılacak. İlk baskıdaki model devam edecek. Yayınları üç bölüme ayırdık: makaleler, vaka çalışmaları, söyleşiler.

Her iki kitap için de belirlenen son yazı gönderim tarihi, 1 Şubat 2018.

Ayrıntılı bilgi için Erkan Saka‘nın blogunu (erkansaka.net) ziyaret edebilir, yazılarınızı erkan.saka@bilgi.edu.tr adresine gönderebilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s