Son Haftanın Öne Çıkan Kültür Politikası ve Yönetimi Haberleri

Gezi Parki Buyuk22 Nisan 2013: All Arts Fuarı 21 bin kişi tarafından ziyaret edildi

Bu sene ilki düzenlenen All Arts Istanbul, 18-21 Nisan arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. 4 günde 21 bin kişi tarafından ziyaret edilen fuarda toplam 50 milyon TL değerinde eser sergilendi. Sergilenen eserler arasında Osmanlı ve Türk geleneksel sanatlarından örneklerin yanı sıra modern sanat eserleri ve antikalar yer aldı. Fuarda sanat kurumları, sanat yayınları, kitapçı ve sahaflarla beraber 140 katılımcı ağırlandı.

20 Nisan 2013: Nasreddin Hoca’nın mezarı bulundu

Nasreddin Hoca’nın mezarının nerede olduğu konusundaki tarihsel belirsizlik sona erdi. Eskişehir’de yıllardır Ulu Cami’nin kütüphanesinde muhafaza edilen taş sandukanın, Nasreddin Hoca’nın mezarına ait olduğu belirlendi. Sivrihisar ilçesinde yıllar önce belediyenin yapacağı inşaat nedeniyle taşınan eski mezarlıktan çıkarılan ve senelerce Ulu Cami’nin kütüphanesinde muhafaza edilen taş sandukanın Nasreddin Hoca’nın mezarına ait olduğu tespit edildi.

19 Nisan 2013: Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu, Haydarpaşa garı projesini inceledi

2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nı düzenlemeye aday olan İstanbul’da bulunan Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu’nun ikinci durağı Haydarpaşa Garı oldu.

Olimpiyat Oyunları kapsamında Haydarpaşa Garı’nın çevresinde yapılacak spor tesislerinin planları ve inşaat alanlarını inceleyen komite, 70 bin kapasiteli yeni Olimpiyat Stadı’nın yeri hakkında da bilgi edindiler. Haydarpaşa Garı’nın yaklaşık 1 km yanında ve bir kısmı denizin doldurulması ile yapılacak stadın yanı sıra, aynı bölgede inşası tasarlanan diğer spor alanlarının planları da komite üyeleri ile basın mensuplarına tanıtıldı. 2020 Olimpiyat Oyunları’nın açılışının yapılacağı stat olarak belirlenen yeni spor alanının olimpiyatların ardından parçalar halinde taşınarak daha sonra belirlenecek farklı bir şehirde kullanılmaya devam edilecek. Ayrıca yeni Olimpiyat Stadı ve diğer spor tesislerinin tanıtımı Haydarpaşa Garı’nın içinde kurulan sunum alanında gerçekleşti.

19 Nisan 2013: Marmaray’dan çıkan tarih sergilenecek

Yenikapı’da kapılan kazılarda çıkarılan 4-7. yüzyıla ait 54 hayvan türününe ait kemikler 30 Nisan’da açılacak olan Osteoarkeoloji Müzesi’nde sergilenecek. Türkiye’de ilk kez İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi bünyesinde açılan ve arkeolojik kazılar sırasında çıkarılan hayvan iskeletlerinin sergilendiği Osteoarkeoloji Müzesi, Marmaray kazılarından elde edilen bulgulara da ev sahipliği yapacak.

18 Nisan 2013: Karun Hazineleri’nin yeni evi

Uşak’ta yapımı süren yeni Arkeoloji Müzesi’nin Mimarı Metin Keskin, proje hakkında bilgi verdi. Keskin, Uşak Tren Garı yakınında inşa edilen yeni müze binasının 2 bin 450 metrekare alanda kurulacağını ve üç katlı olacağını söyledi. Projenin çağdaş mimari özellikleri yansıttığına işaret eden Keskin, Uşak Arkeoloji Müzesi’nin uzun soluklu bir planlamanın ilk adımı olduğunu vurgulayarak, müzenin kurulduğu bölgenin “Uşak Kültür Sitesi” olarak düzenlenmek istendiğini ve müzenin, projenin ilk ayağını oluşturduğunu kaydetti. Halen Uşak Arkeoloji Müzesi’nde yaklaşık 45 bin eser bulunduğunu ve bu eserlerin büyük bölümünün sergilenebilir nitelikte olduğunu belirten Keskin, Lidya Kralı Krezüs’e ait olduğu değerlendirilen ve Karun Hazineleri olarak adlandırılan 451 parçalık paha biçilmez koleksiyon için müzede özel bir sergi salonu hazırlanacağını dile getirdi.

18 Nisan 2013: Dünya tarihini değiştiren belge bulundu

Arkeologlar, antik Mısır’ın en eski ve büyük limanını ortaya çıkardı. Limanın, dünyanın yedi harikasından biri olan Büyük Piramit’i inşa ettirdiğine inanılan Firavun Khufu’nun döneminde inşa edildiği belirtildi. Liman bölgesinde bulunan papirüslerde, Büyük Piramit’in inşasında çalışan bir Eski Krallık yetkilisinin günlüğü bulundu. Yetkili, notlarında piramit inşası için kireç taşı taşıdığını anlatmış.

17 Nisan 2013: Doğan Holding idefix’in yeni sahibi

Türkiye’nin en büyük kitap, müzik ve film satışı yapan online platformlarından ‘idefix’ artık Doğan Holding’in. Doğan, satışın 11.5 milyon lira bedelle gerçekleştiğini açıkladı. Şirket, KAP’a yaptığı açıklamayla pazarın en büyük ‘online’ oyuncularından ‘idefix’i 11.5 milyon liraya satın aldığını açıkladı. Bünyesinde ‘idefix’ ve ‘prefix’i barındıran Elektronik Bilgi İletişim Hizmetleri Reklamcılık ve Ticaret A.Ş böylece Doğan Holding’e katılmış oldu.

17 Nisan 2013: Akün Sahnesi ve Şinasi Sahnesi için yine alıcı çıkmadı

İhaleyi izlemek isteyen Ankaralılara polis engel olurken, yetkililerden gelen açıklamaya göre Akün Sahnesi ve Şinasi Sahnesi gerçekleştirilen üçüncü ihalede de firma katılımı olmadığı için satılamadı. Daha önce iki kez daha ihaleye çıkan sahneler için ilk ihalede verilen teklifler muhammen bedelin altında kalmış, ikinci ihale ise yine hiçbir firmanın katılmaması sebebiyle iptal edilmişti.

16 Nisan 2013: 105 yıllık binaya 10 metrelik kaydırma

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yeni yapılan parkın yanında bulunan ve yolla kesişen 105 yıllık bina, 10 metre öteye kaydırılacak. Çalışmalara başlayan belediye, binanın kaydırılma işlemini gerçekleştirmek için daha önce de benzeri çalışmalar yapan Hollanda şirketi ile anlaştı. Uzunluğu 52, genişliği 35, yüksekliği ise 20 metre olan 18 bin tonluk binanın kaydırılması için 210 tane özel hidrolik düzenek kurulduğu, binanın bu düzenekler vasıtasıyla kaldırılarak 9 tane hidrolik araçla kaydırılacağı belirtildi.

16 Nisan 2013: Guardian’dan Emek Sineması değerlendirmesi: ‘İstanbul’un kültürel mirası yok ediliyor’

Guardian gazetesi, İstanbul’da yıkılması planlanan Emek Sineması ile ilgili bir haber yoruma yer verdi. Gazetenin muhabiri Constanze Letsch, “Türkiye’nin en eski ve en prestijli sineması” olarak nitelediği Emek Sineması’nın yıkılıp yerine alışveriş merkezi yapılması planına karşı çıkışların son film festivaliyle sınırlı olmadığını yazdı. Haberde, Emek Sineması’nın tarihine ilişkin şu ifadelere yer verildi: “1958’den beri kamuya ait olan sinema, küçük ama cesur bazı isyanlara da ev sahipliği yapmış. 1980 askeri darbesinin ardından ilk büyük 1 Mayıs kutlaması bu binada yapılmış. Dini grupların dışarıda yaptığı protestoya rağmen sinema, Martin Scorsese’nin Günaha Son Çağrı adlı filmin gösterimini yapmaktan geri durmamış.”

16 Nisan 2013: 300 araştırmacıdan İzmir kültür envanteri

İzmir için bugüne kadar yapılmış en kapsamlı çalışma olan altı bin sayfalık İzmir Kent Ansiklopedi nisan ayında İzmir Kitap Fuarı’nda tarih severlerle buluşuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM), İzmir’in kültür envanteri içinde çok önemli bir yer tutan çalışmalarından 300 araştırmacının iki yıldır üzerinde çalıştığı bu dev eserin yazım işleri tamamlandı.

16 Nisan 2013: Rüya Sineması yıkımı başladı

Emek Sineması’nın yıkılarak yerine AVM yapılmasıyla ilgili protestolar devam ederken Serkildoryan binasının arkasındaki diğer sinemalar ve tarihi binalar teker teker yıkılmaya başlandı. Dün akşam inşaat makinalarının sahnesini yıktığı bina, ‘İki süper film birden’ gösterimleriyle akıllara kazınan Rüya Sineması…

16 Nisan 2013: 520 yıllık hamam restore edildi

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanan ve açılış için son hazırlıkların yapıldığı İncirli Hamamı, kent silüetindeki yerini aldı. Tarihî mekân kısa süre içinde Yıldırım ilçesindeki sosyal ve kültürel etkinliklerin merkezi haline gelecek.

16 Nisan 2013: Alanya Kalesi 10 yıldır restore ediliyor

Turizmin önemli merkezlerinden Alanya’da deniz, kum ve güneşle birlikte en çok dikkat çeken tarihi turistik mekanlardan Alanya Kalesi belediye tarafından restore ediliyor. Helen, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyeti izleri bulunan 2 bin 400 yıllık Alanya Kalesi, son 10 yıldır yapılan restorasyon çalışmalarıyla ayağa kaldırılıyor.

16 Nisan 2013: Rakamlarla 32. İstanbul Film Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından AKBANK sponsorluğunda düzenlenen 32. İstanbul Film Festivali 14 Nisan Pazar günü sona erdi. İki hafta boyunca 6 salonda, 529 seansta, 23 bölümde 66 ülkeden 274 yönetmenin 226 filminin gösterildiği festivali toplam 140 bin sinemasever izledi. Festival boyunca %88 dolulukla geçen film gösterimlerinin yanı sıra festival konuklarının katılımıyla renklenen 4 sinema dersi ve biri 13. İstanbul Bienali işbirliğiyle olmak üzere 3 söyleşi; yönetmen, oyuncu ya da yapımcılarının bizzat sunduğu film gösterimleri ve Köprüde Buluşmalar kapsamında düzenlenen 2 atölye ve 9 panel ile 16 gün boyunca İstanbul sinemaya doydu.

Kaynak: www.iksv.org

15 Nisan 2013: Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ‘Telif Hakları Ödülleri’

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dünya Fikri Mülkiyet Günü olan 26 Nisan’da İstanbul’da düzenleyeceği törende, telif hakları konusunda toplumsal duyarlılık oluşturulması sürecine katkıda bulunan çeşitli kişi ve kurumlara ödülleri sunulacak. Ayrıca Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından da Türkiye’den iki isme ‘WIPO Yaratıcılık Ödülü’nün sunulacağı törende, korsanlık ve taklit ile ilgili hazırlanan kamu spotunun da tanıtımı yapılacak.

KPY’den Duyurular

KPY’den Kamusal Alan ve Sanat Projesi: Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nin düzenlediği ‘1. Taksim Gezi Parkı Festivali’  festivali, 13 Nisan 2013 Cumartesi günü gerçekleşti. KPY olarak, Gezi Parkı’nın şehrin bir parçası olması ile ilgili bir afiş çalışması hazırladık.

Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/taksim-projesi-ne-festivalli-protesto/gundem/gundemdetay/14.04.2013/1693270/default.htm

Proje fikri ve afiş çalışmaları: KPY adına Kültür Yönetimi Yüksek Lisans Öğrencisi Selin Özavcı ve Kültürel İncelemeler Yüksek Lisans öğrencisi Doruk Tutku Tokçabalaban / 2013

Afiş çalışmasında kullanılan ikon serisi ‘Noun Project’ten alınmıştır; tasarımcılar: Michael V. Suriano, Luis Prado, Richard Zeid, Norman Ying, David Chapman, Lemon Liu ve Ömer Faruk Ayrancı.                         

Terminal 216 projesi için öneri çağrısı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi (KPY) blogunda (www.bilgikpy.com) yer verdiğimiz  ‘Kamusal Alan ve Sanat’ başlıklı proje çalışmalarımızdan ilki olan: Haydarpaşa Garı’nın sanatçılar, tasarımcılar, kültür girişimcileri için bir yaratım merkezi olması ve kamusal sanat çalışmalarının sergilenebileceği bir alan olarak düzenlenmesi ve yönetilmesi amacını taşıyan ‘Terminal 216’ hakkında sizlerin fikirlerinizi paylaşmanızı bekliyoruz.

Terminal 216 projesi ile Haydarpaşa Garı’nın sanat-odaklı yönetilmesi ve kamuya kazandırılması vizyonunu tartışmaya açmak ve geliştirmek istemekteyiz. Bu tartışma ve düşünme çabası sanal alanda yürütülmekte ve sayısal tekniklerin verdiği imkanlarla tahayyüllerin somutlanması ve böylelikle düşüncelerin derinleştirilmesi ve etkin iletişimi arzu edilmekte. Bir kültür yöneticisi olarak Terminal 216 için bir yönetim planı yaptığınızı, küratör olarak programlama tasarladığınızı, sanatçılar ve tasarımcılar olarak projeler yarattığınızı, sanat eleştirmeni olarak alternatif arayışlarının bağlamını araştırdığınızı düşünün; fikirlerinizi Bilgi KPY ile paylaşmanızı bekliyoruz. Adres: kpy@bilgi.edu.tr

SALT Araştırma Fonları’nın sahipleri belli oldu

Deneysel düşünce, araştırma, toplumsal değişim ve dönüşümleri eleştirel ve çok yönlü bakış açılarıyla değerlendirmeyi önemseyen SALT, her biri 10.000 TL değerinde olan SALT Araştırma Fonları’nı dağıttı. Toplam 140 başvuru arasından yapılı çevre, modernite, bellek politikaları ve göz ardı edilmiş tarihleri inceleyen altı araştırma projesi seçildi. Cengiz Kırlı, Meriç Öner (SALT), Zeynep Sayın, Lorans Tanatar Baruh (SALT) ve Bülent Tanju’dan oluşan seçici kurul, 2013 yılı için desteklenmesine kara verilen projeler hakkında detaylı bilgi: http://www.saltonline.org/tr/#!/tr/533/salttan-alti-projeye-arasitirma-fonu-destegi_break/

TAK staj başvuruları başladı

TAK (Tasarım Atölyesi Kadıköy) Mimarlık, İç Mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama, Grafik Tasarım / Görsel İletişim, Fotoğraf / Video öğrencileri için staj programı başlattı. Adayların, ön başvuru için CV ile birlikte hangi aylarda staj yapacağını belirten bir dilekçe ile 1 Mayıs tarihinden itibaren Kadıköy Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’ne başvurması gerekiyor.

http://www.kadikoytasarim.org/staj-basvurusu/

Kültür Mirası ve Turizm konferansı

‘Kültür Mirası: En İyi Sonuca Ulaşmak için Politikalar ve Pratikler’ başlıklı konferans  17-21 Haziran tarihlerinde Londra’da gerçekleşecek. Kültür Mirası ve Turizm ilişkisine odaklanacak olan konferans Public Administration International (PAI) tarafından organize ediliyor.

Londra Olimpiyatları sonrası, ülkenin turizm konusunda kazandığı tecrübe, kültür mirasının kentsel dönüşümle ilişkisi ve gelişmelerin hem bireysel hem de toplumsal olarak getirileri gibi konularının önderliğinde gelişecek olan konferansta uzmanların fikir alışverişi yapması planlanıyor.

Detaylı bilgi almak için: pai@public-admin.co.uk

www.public-admin.co.uk

IFACCA ve CNCA 6. ‘World Summit on Arts and Culture’ broşürünü yayınladı

National Council for Culture and the Arts Başkanı Luciano Cruz-Coke Carvallo ve Arts Council England İcra Kurulu Başkanı ve IFACCA Başkanı Alan Davey’in mesajları ile açılan broşür, 13-16 Ocak 2014’te gerçekleşecek olan The World Summit’e ev sahipliği yapacak olan Santiago ve organizasyonun gerçekleşeceği Centro Cultural Estacion Mapocho hakkında detaylı bilgiler içeriyor.

Broşürü indirmek için tıklayınız.

CCPR2014: 8th Uluslararası Kültür Konferansı

9-12 Eylül 2014 tarihleri arasında Hildesheim, Almanya’da gerçekleşecek olan 8. Uluslararası Kültürel Politikalar Araştırması Konferansı, Hildesheim Üniversitesi Kültür Politikaları Bölümü ve Uluslararası Kültürel Politikalar Journal’ı işbirliği ile düzenlenecek. Konferans, kültür politikaları ve anlamları; ulusal ve uluslararası çevrelerdeki etkileri gibi konuları araştırmayı hedefliyor. Konferans hakkında detaylı bilgi almak ve yapılan makale çağrısının detaylarını öğrenmek için www.iccpr2014.de adresini inceleyebilirsiniz.

Haftanın Kültür Kurumu:

RATEM (Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği)

2001 yılında kurulan Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği’nin başlıca amaçları radyo televizyon yayıncılığının sorunlarına kalıcı çözümler üretmek ve 5846 Sayılı fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndan doğan hakların takip edilmesi ve korunmasıdır. 800’ün üzerinde üyesi bulunan RATEM hem fikri mülkiyet haklarıyla ilgili bilinci geliştirmek amacıyla hem de radyonun ve televizyonun günümüz dünyasındaki yeriyle ilgili seminerler, paneller ve yarışmalar düzenlemekte. RATEM, başka kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde hayata geçirdiği birçok projeyi de yürütmekte: Örneğin Mesleki Yeterlilik Kurumu’yla birlikte, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ‘Sayısal Yayıncılıkta Teknik eğitim Sınav Merkezlerinin Kurulması Projesi’ ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle radyo ve televizyon yayıncılığı sektörlerindeki kalifiye personel ve bilimsel kaynak eksikliklerinin giderilmesi amacıyla kurulan RATEM Akademi gibi… 20-22 Haziran 2013 tarihleri arasında, birliğin önderliğinde ‘İstanbul TV Forum ve Fuarı’ (ITVF) Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.    

Web: http://www.ratem.org

Adres: Leylak Sokak Murat İş Merkezi B Blok Kat: 12 D: 40 Mecidiyeköy Şişli İstanbul

Telefon: 0212 283 15 70

E-posta: ratem@ratem.org

Blog sayfamızdan diğer grafik ve haberlere erişebilirsiniz: http://bilgikpy.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s