BİLGİ Kültür Politikaları Yönetimi Haber Derlemesi

KPY Kültür Politikaları ve Yönetimi Yıllık 2012 – Makale Çağrısı

KPY, kültür politikaları ve yönetimi konusunda İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren bir araştırma ve uygulama merkezidir. KPY, 2008’den beri, Türkiye’deki kültür yönetimi ve kültür politikaları geliştirilmesiyle ilgili güncel sorunları tartışan akademik yayınların yanı sıra, bir de akademik Yıllık yayınlamaktadır. 4. sayısıyla, KPY 2012 Yıllığının teması, Kriz ve Dönüşüm Döneminde Kültürel Değişimin Öncüleri olarak belirlenmiştir.

KPY Yıllık 2012 edisyonu için, Avrupa ve Türkiye’nin komşusu ülkelerde son zamanlarda ortaya çıkan yeni kültür aktörleri, yönetim pratikleri ve politikalarını ele alan akademik makaleler ve deneme ya da yorum yazılarını bekliyor. Makale özeti gönderimi için son tarih: 1 Mart 2013.

Teslimler, önerilen makalenin başlığını, 500 kelimelik bir özetini ve yazarın kısa özgeçmişini içermelidir. Teslim edilen özetler Yayın Kuruluna sunulacaktır. Kabul edilen başvuruların 13 Mayıs 2013’den önce teslim edilmesi gerekmektedir. Teslim edilen makaleler yeniden yayın kurulunun onayından geçecektir. 4. sayının Eylül 2013’de yayınlanması planlanmaktadır. Makaleler 3.000 ila 6.000 kelime uzunluğunda (dip notlar dahil, referanslar hariç) olmalıdır.

Makale çağrısı ve teslim koşulları hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

KPY’den Haftanın Kültür Grafiği

KPY Web Grafik 61_25.01.2013 

Hazırlayan: Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkez (KPY) adına, Kültür Yönetimi Yüksek Lisans Programı Öğrencileri Sarp Kürkcü, Selin Özavcı, Daniela Gutierrez Pamero, 2012.

Blog sayfamızdan diğer grafik ve haberlere erişebilirsiniz: http://bilgikpy.com

 

Son Ayın Öne Çıkan Kültür Politikası ve Yönetimi Haberleri

17 Ocak 2013: Topçu Kışlası projesi reddedildi

Gezi Parkı’nın yerine yapılması planlanan Topçu Kışlası Projesi, yapının özgün mimarisine dair yeterli bilgi ve belge içermediği sebebiyle II Numaralı Koruma Kurulu tarafından reddedildi. Kararda Gezi Parkı’nı dikkate alarak hazırlanacak, meydan ve çevresiyle uyum içinde olan alternatif tasarım önerilerinin değerlendirilebileceği belirtildi.

18 Ocak 2013: Bolu’ya 1 milyon 300 bin ziyaretçi

Bolu kent merkezi başta olmak üzere kayak merkezi Kartalkaya ve doğal güzellikleriyle ünlü Abant, Gölcük ve Yedigöller’i geçen sene ziyaret eden yurt içi ve yurt dışından turist sayısı 1 milyon 300 bin olarak açıklandı. Yurt dışından gelen ziyaretçilerin başını 14 bin 902 kişiyle Suudi Arabistan vatandaşları çekerken, onları Suriye, Kuveyt ve Almanya vatandaşları izledi.

 18 Ocak 2013: Türkiye’nin internet üzerinden yayın yapan ilk ve tek klasik müzik radyosu yayına başladı

‘Klasik her yerde’ sloganıyla yola çıkan Borusan Klasik, www.karnaval.com adresi üzerinden ve iPhone ve Blackberry’lere indirilebilecek ilgili uygulamadan dinlenebilecek. Borusan Kültür Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli, yaptığı açıklamada, Türkiye’de klasik müzik radyo yayıncılığının eksik olduğunu ve konserlere gelemediği halde klasik müziği seven ya da sevme potansiyeli olan genç nüfusa ulaşmanın önemini vurguladı.

18 Ocak 2013: 800 yıllık hamamın 2. katı bulundu

İzmir’in ilk yerleşim yeri Antik Smyrna’daki Agora kazıları sırasında ortaya çıkan bin 800 yıllık hamamın, depo ve yaşam alanı olarak kullanılan yer altındaki 2. katı ve galerileri bulundu.

19 Ocak 2013: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan “Oyuncu ‘icracı sanatçı’ değildir” yorumu

Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY) 17 televizyon kanalı hakkında telif haklarına tecavüzden işlem başlatılması için suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı ise “Oyuncu ‘icracı sanatçı’ değildir” yorumuyla dava açılmasına gerek görmedi. Yargıtay’ın Kemal Sunal’ı ‘icracı sanatçı’ sayan Ağustos 2012’de aldığı kararla bu yorumun çakıştığını belirten telif hakları uzmanı ve BİROY’un avukatı Sedef Erken, konuyla ilgili yargıda karşılaşılan zorlukların en önemli sebebinin emsal kararların azlığı olduğunu vurguladı.

20 Ocak 2013: Heyelan 1800 yıllık duvarı ortaya çıkardı

Çanakkale – İzmir Karayolu’nun 18’nci kilometresinde meydana gelen heyelanın ardından 1800 yıllık Roma Dönemi’ne ait tarihi duvar gün yüzüne çıktı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek, duvarın dönemin mühendisliğiyle ilgili önemli bir örnek olduğunu belirtti.

21 Ocak 2013: Herme Heykeli tanıtıldı

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti’nde kazı sezonunda gün ışığına çıkartılan ve Antalya Müzesi’nde restore edilen, M.S. 4. yüzyıla ait yaklaşık bir metre boyundaki bronz Herme Heykeli Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a tanıtıldı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık eserlerin kolları ve bacakları olmayan, sadece baş taşıyan bir heykel türü olduğunu anlatarak; “Şu ana kadar yaptığımız araştırmalarda ne Türkiye ne de dünya müzelerinde benzerine rastlayamadık” dedi.

21 Ocak 2013: Çin’de sansürlü Skyfall

James Bond serisinin son filmi Skyfall Çin’de sansürlenerek vizyona giriyor. Filmin bazı sahneleri kesilirken, bazı sahnelerde de altyazılarda anlam değişikliği yöntemine gidildi. Filmin vizyona geç girmesinin en önemi sebebi, büyük gişe beklentisi olan yerli filmlerin gölgede kalmaması.

21 Ocak 2013: Kastamonu’daki tarihi Nasrullah Camisi restore edilecek

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 1506 yılında inşa edilen ve İstiklal Savaşı’nın sembolleri arasında bulunan Kastamonu’daki Nasrullah Camisi’ni 2013 restorasyon programına dahil etti. Caminin restorasyon çalışmaları 2014’te tamamlanacak.

21 Ocak 2013: ‘Aşık Şenlik Aşıklar Okulu Projesi’ Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunuldu

Ardahan Üniversitesi ve Çıldır Belediyesi işbirliğiyle, aşıklık geleneğini korumak ve yaşatmak amacıyla hazırlanan proje Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunuldu. Aşıklara sertifikalı eğitim verecek bir okul açılmasını hedefleyen proje, geleneğin yozlaşmasının önüne geçeceği gibi, Gürcistan ve Ermenistan’da da devam eden geleneğin tüm eserlerin tamamlanmasında da rol oynayacak.

21 Ocak 2013: Kıyıköy turizme kazandırılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Fethiye kent merkezinde restorasyon çalışmaları devam eden Telmessos Antik Tiyatrosu’nu inceledi. Fethiye Müze Müdürü İbrahim Malkoç ve mimar Esin Tuzcuoğlu’ndan çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Günay incelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı. Fethiye’nin tarihi ve kültürel değerleri ile turizmin gözdesi olduğunu söyleyen Günay; “Fethiye’de yıllardır şehir içinde unutulmuş biçimde duran Telmessos Antik Tiyatrosunu kültür, turizm ve sanat hayatına kazandırmış olacağız” dedi.

22 Ocak 2013: Devlet Tiyatroları festivallere hazırlanıyor

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, 2013 yılında Adana, Konya, Ankara, Trabzon ve Antalya Devlet Tiyatroları’nın ev sahipliğinde gerçekleştireceği uluslararası tiyatro festivallerinin ön çalışmalarını sürdürüyor. Festivallerde yer alacak yerli ve yabancı eserlerle Türkiye toplumunun genel eğitimini, yurt ve güzellik sevgisini, dil ve kültürünü yükseltmek, Türkiye Tiyatrosu’nun yurtiçinde gelişmesini ve yaygınlaşmasını, yurtdışında tanıtılmasını sağlamak, Türkçe’yi en güzel şekilde seslendirmek, Türkiye kültürünü benimseyerek temel değerler üzerinde doğru yargılara varılmasını sağlamak gibi amaçlar taşıyor.

22 Ocak 2013: Andy Warhol’un Ekspresyonist eserleri

Andy Warhol’un 1950’li yıllarda yaptığı ve bugüne dek sanat piyasasına çıkmayan çizim ve eskizleri, gün yüzüne çıkıyor. Danimarka ve Hollanda’da sergilenecek olan 300’ü aşkın eser, sergilerle eşzamanlı olarak raflardaki yerini alacak bir kitapla da sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Warhol, erken dönem eserlerinde pop art’tan ziyade ekspresyonizm akımına yakın duruyor.

22 Ocak 2013: Iğdır’da kaçak tarihi eser operasyonu

İhbar üzerine otogarda bir yolcu otobüsünde yapılan aramada 31 parça kaçak tarihi eser ele geçirildi. Parçaların 3-4 bin yıllık olduğu belirtilirken, eserlerin bavulundan çıktığı şahıs da göz altına alındı.

23 Ocak 2013: Galatasaray Üniversitesi’nde yangın

1871’de yaptırılan ve 1992’de Galatasaray Üniversitesi’ne devredilen binada çıkan yangın 7 saat süren bir çalışma sonunda söndürülebildi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu yaptığı açıklamada en çok hasar gören kısmın çatı olduğunu, diğer iki katta ise yer yer hasar olduğunu belirtirken, süratle restorasyon çalışmaları üzerinde çalışmaya başlayacaklarını vurguladı. Özellikle kütüphanenin durumunun ne olduğu konusunda tartışmalar devam ederken Galatasaray Derneği de bağış kampanyası başlattı.

23 Ocak 2013: Ankara’daki Şinasi ve Akün Sahneleri kapanma tehditi altında

Ankara’nın eski tiyatro salonlarından Şinasi Sahnesi ve Akün Sahnesi kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Devlet Tiyatroları’na bağlı olan ve halen faaliyette olan bu iki sahnenin içinde bulundukları 13 katlı bina Emek İnşaat tarafından satışa çıkarılacak. Akün Sahnesi 1975’te sinema olarak faaliyete geçti. 2002 yılında Devlet Tiyatroları’na devredilen salon Akün Sahnesi adıyla tiyatro salonu olarak hizmet vermekte. 1988’de açılan Şinasi Sahnesi ise daha önceki 15 yılda Çağdaş Sahne adıyla hizmet vermekteydi.

23 Ocak 2013: Aksaray Meydanı yayalaşıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yaptığı açıklamaya göre Aksaray Meydanı’nda araçların kullandığı viyadük kaldırılarak 61 bin metrekare kadar bir meydan ortaya çıkarılacak.

23 Ocak 2013: Brezilya hükümeti çalışanlara ‘Kültür Harçlığı’ verecek

Ekonomik krizin olumsuz etkilerini yaşamakta olan ülkelerden biri olan Brezilya bütçesine 3.5 milyar dolarlık bir yük getirecek “kültür-sanat harçlığı” uygulamasını başlatacağını duyurdu. Çalışanlara, kitap almaları, sinema ve tiyatroya gitmeleri için aylık 25 dolar verilecek. Bu desteğin elektronik bir kart aracılığıyla verileceğini belirten Kültür Bakanı Marta Suplicy, uygulamanın kültür sektörüne yaklaşık 3.5 milyar dolarlık bir destek anlamına geldiğinin de altını çizdi.

23 Ocak 2013: Boğaz’daki kamu binalarının otel olmasının yolu açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbul Boğazı’ndaki Maliye Bakanlığı’na bağlı kamu binalarının turistik ve ticari amaçlı kullanımına izin veren düzenlemeyi onayladı. Maliye Bakanlığı mülkiyetindeki milli emlak ve hazineye ait olan binaların turizme kazandırılmasını amaçlayan düzenlemeye göre okul ve hizmet binaları ticari ve turizm tesisleri olarak satışa sunulabilecek.

 

23 Ocak 2013: The Guardian’dan Türkiye’ye şantaj suçlaması

The Guardian Gazetesi Türkiye’yi, kültürel mirasına dahil olan eserlerin kendisine iade edilmesi için kültürel bir savaş yürütmekle suçladı. İddiaları arasında eserler geri gönderilmediği takdirde kazı izinlerini iptal etme ve koleksiyonların yabancı müzelerdeki sergilere gönderilmeyeceği tehditleri bulunuyor. İddialara cevap veren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, birçok Avrupa müzesinin envanterinde herhangi bir belgeye dayanmayan çok sayıda eser bulunduğundan bu tür iddialarda bulunulduğunu belirtirken kazı izinlerinin iptali gibi bir durumun söz konusu olmadığının da altını çizdi.

23 Ocak 2013: 250 Hollywood filminin sadece 9’unun yönetmeni kadın

Televizyon ve Film Dünyasında Kadınlar Merkezi tarafından yapılan çalışma, Hollywood’daki yönetmen, yapımcı, senaryo yazarı, görüntü yönetmeni ve kurgu yönetmenlerinin sadece yüzde 18’inin kadınlardan oluştuğunu ortaya çıkardı. Çalışma, kadın yönetmenlerin geçen yıl 2011’dekine oranla yüzde 4 artışla yaklaşık 25 filme imza attığına işaret etti. Sinema sektöründe çalışan kadınların genellikle belgesel, drama ve animasyon filmlerinde görev aldığına dikkati çeken çalışmaya göre, kadın senaryo yazarların sayısı geçen yıl yüzde 15’e yükselirken, kadın yapımcıların sayısı iki yıldır yüzde 25 olarak hesaplanıyor. Kadın kurgu yönetmenlerinin yüzde 20-21’lik oranında 1998-2012 yılları arasında herhangi bir değişiklik olmazken, kadın görüntü yönetmenlerinin oranında ise büyük bir düşüş olduğu belirlendi. Bu yıl en iyi film Oscarı’na aday gösterilen 9 film arasında sadece bir kadın yönetmenin filmi yer alıyor.

23 Ocak 2013: 500 yıllık Piri Reis haritası

UNESCO 2013’ü ‘Piri Reis Yılı’ ilan etmişti, bu sebeple Piri Reis’e ait 2 harita ve 3 yazma eser sergilenmeye başlandı. Topkapı Sarayı Müzesi Silahtar Hazinesi’nde sergilenen eserler arasında yer alan 500 yıllık harita için Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay “Haritamız bizim Topkapı Sarayı kayıtlarında duruyor. Bu gün o haritayla ilgili de 3. Avluda bir sergimiz var. Harita ile ilgili bir takım spekülasyonlar vardı. Biz de elimizdeki hazineleri kazanmak konusunda fazla destek görmüyoruz ama var olan hazineleri çürütme konusunda bir efsane çok çabuk dilden dile yayılıyor. O yüzden 3. Avludaki sergide elimizdeki değerlerin ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.” dedi.

23 Ocak 2013: 6 bin önemli kitap vardı

Galatasaray Üniversitesi’nde çıkan yangında tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın adını taşıyan kütüphane de büyük zarar gördü. Kütüphanede Prof. Dr. İlber Ortaylı ve üniversitenin eski rektörü Erdoğan Teziç’in de bağışladığı nadir eserler vardı. İlber Ortaylı’nın kişisel kütüphanesini bağışlamasıyla oluşturulan kütüphanede çok sayıda nadir eserin bulunduğu bildirildi. Yangınla ilgili konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, kütüphaneye 6 bin kitap bağışladığını, bunların bir kısmının hiç bulunamayacak nadir eserler olduğunu söyledi.

 

23 Ocak 2013: Mona Lisa özelliğini yitirdi mi?

Mona Lisa’nın sanat tarihinin en bilinen eserlerinden biri olmasında o kendine has, esrarengiz gülümsemesinin de payı var kuşkusuz. Adına filmler çekilen, uzun uzun tartışılan esrarlı gülümseme, tablonun alâmetifarikası olarak kabul ediliyor. Ne ki, Britanya’da yürütülen yeni bir araştırmanın, efsaneye gölge düşürmesine ramak kaldı. Uzmanlar, Leonardo da Vinci’nin aynı tekniği yıllar önce La Bella Principessa tablosunda da kullandığını öne sürüyor.

23 Ocak 2013: William Blake’in gizli gravürleri su yüzüne çıktı

Manchester Üniversitesi’ne bağlı John Rylands Kütüphanesi’nde 350 adet, daha önce hiç görülmemiş William Blake gravürü bulundu. Blake’in gravürleri, hummalı bir çalışma sonucunda kütüphanenin arşivinde ortaya çıktı.

24 Ocak 2013: Fransız Ulusal Kütüphanesi, Marquis de Sade’ın elyazmaları için hazineden bütçe aldı

Marquis de Sade’ın Bastille hapisanesindeyken yazıp el konulmaması için hücresinin duvarlarına sakladığı “Sodom’un 120 Günü” elyazmalarını alabilmek için uzun süredir çaba gösteren Fransız Ulusal Kütüphanesi (Bibliothéque Nationale de France) direktörü Bruno Racine hazineden bütçe almayı başardı. Elyazmaları “milli hazine” olarak kütüphaneye getirilecek.

KPY Ayın Kültür Yöneticisi Söyleşisi Ocak – Funda Oral

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Yüksek Lisans Programı öğrencilerinden Özlem Örçen’in Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi (KPY) adına Sulukule Sanat Atölyesi’nden Funda Oral ile yapmış olduğu söyleşiyi buradan izleyebilirsiniz.

 

KPY’den Haftanın Kültür Kurumu

Tarihi Kentler Birliği

1999 yılında Strasbourg’da gerçekleştirilen Avrupa Tarihi Kentler Birliği’nin kuruluş toplantısına Türkiye’yi temsilen gözlemci üye olarak katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Tarihi Kentler Birliği’nin kuruluş çalışmalarını başlattı ve yürüttü. Birçok ilgili bakanlık ve derneğin katkılarıyla 2000’de kurulan Tarihi Kentler Birliği, Avrupa Tarihi Kentler Birliği’ne 2001 yılında üye oldu. Temel amacı tarihi kent dokularının yanı sıra kültürel mirasın korunması için üye belediyeler arasındaki işbirliği ve deneyim alışverişini sağlamak olan birlik, kurulduğu günden bu yana eğitim seminerleriyle üyelerinin proje hazırlama ve uygulama yeteneklerini geliştiriyor. Yasal düzenlemelerle ilgili aktif bir rol oynamanın dışında tarihi ve kültürel varlıkların onarımları için kaynak yaratılması anlamında da önemli bir görev üstleniyor.

Birliğin etkinliklerinin başında, değişik kentlerde paneller ve kent gezileri eşliğinde gerçekleştirilen Birlik Meclisi toplantıları yani Anadolu Buluşmaları geliyor. 2005’ten bu yana senede iki kez düzenlenen Anadolu Buluşmaları’nın sonuncusu Eylül 2012’de Bursa’da gerçekleştirildi. Meclis toplantılarının diğer dört tanesi ise “Anadolu Seminerleri” adı altında gerçekleştiriliyor. Birliğin ÇEKÜL’le ortaklaşa gerçekleştirdiği ÇEKÜL Akademi’de verilen Kültürel ve Kentsel Koruma Eğitim Programı’na 2012 yılında 60 üye belediyenin ilgili çalışanları katıldı. Her sene, belediyelerin katılımına açık olan bir yarışma düzenleyen birliğin süreli yayını Yerel Kimlik dışında kitapları da bulunuyor.

İletişim:

http://www.tarihikentlerbirligi.org

Adres: Şerifler Yalısı, Emirgan Mektebi Sokak No:7 Emirgan – Sarıyer – İSTANBUL

Telefon: 0212 323 31 32

e-mail: info@tarihikentlerbirligi.org

 

KPY’den Duyurular

Çağdaş Tiyatro ve Dans Yapımcılık Atölyesi
PARC’ın kurucusu ve direktörü Pelin Başaran’ın yürüteceği bu atölyede, çağdaş tiyatro ve dans yapımcılığı, kaynak yaratma ve finansal yönetim, yerel ve uluslararası festivaller, prodüksiyon ve iletişim ağları konularına odaklanılacaktır. Yapımcı, menajer ve bu konularda uzmanlaşmak isteyen herkese açık olan atölye, katılımcıların ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilecek, deneyim paylaşımı temel alınarak katılımcıların sorularına yanıt aranacaktır.

Pelin Başaran, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun olduktan sonra, yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi ATA Enstitüsü’nde ‘Kültürün Özelleştirilmesi ve 1980 Sonrası Türkiye’de Kültür Merkezlerinin Gelişimi’ başlıklı tezi ile tamamladı. garajistanbul çağdaş performans mekanının kurucu ekibinde yer aldı ve uluslararası prodüksiyon ve projeler yöneticisi olarak çalıştı. Bu süre içinde, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Avrupa Kültür Vakfı (ECF), Anadolu Kültür ve Boekman Vakfı tarafından yürütülen ‘Yerel Kültür Politikaları için Stratejiler’ projesinde araştırmacı ve eğitmen olarak yer aldı. Performans sanatları alanında sanatsal gelişime katkıda bulunmayı amaçlayan kâr amacı gütmeyen PARC bünyesinde kurucu ve direktör olarak faaliyetlerini yürüten Başaran, aynı zamanda ‘Siyah Bant-Sanatta İfade Özgürlüğü’ projesinin yöneticiliğini yapıyor.

 Katılım Koşulları

Atölye ücretsizdir ve katılım sınırlı sayıdadır. Katılımcıların aşağıda belirtilen takvime uymaları beklenmektedir. Katılmak isteyenlerin özgeçmişlerini pelin@parc-int.org adresine göndermeleri rica olunur.

1 Şubat Cuma 19:00-22:00

9 Şubat Cumartesi 15:00-18:00

16 Şubat Cumartesi 15:00-18:00

Desteği için Atelier Sade’ye teşekkür ederiz.

Atelier Sade

Balık Sok. No:14, Kamerhatun Mah. Beyoğlu

http://www.facebook.com/pages/atelier-sade/129248690427515

www.parc-int.org

The German Marshall Fund’dan 3 ila 6 aylık doktora araştırma bursu

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki The German Marshall Fund (GMF) doktora öğrencilerine göçmenlik ve entegrasyon konularında çalışmaya teşvik amacı ile burs imkanı sunuyor. Burs kazananlar GMF’nin merkez ofisinde, GMF’nin Göç ve Entegrasyon ekibi ile çalışacaktır. Burs maaş imkanı sunmazken ofis, araştırma kaynakları sunmaktadır. Ortaya çıkacak çalışmaların durumuna göre yazılı makale yayınlama imkanı sağlanabilecektir.

Başvuru sahipleri GMF‘nin Göç ve Entegrasyon konularında belirlediği aşağıdaki araştırma ve programları konusuna odaklanmış olmalı:

1. Göçmenler ve göçmen alan topluluklar arasında sosyal kaynaşmayı arttırıcı pratikler ve insiyatifler dahil olmak üzere lokal seviyede göçmenlik ve entegrasyon konularında çalışıyor olmak.

2. İşçi sınıfı göç politikaları ve yetenek konusunda global rekabet

3. Çeşitlilik ve ait olma politikaları ve hükümet, iş dünyası ve medyada çeşitliliğe dayalı liderliğin desteklenmesi.

Başvurmak için gerekli olan özellikler 
1. Başvuru sahipleri üniversite mezunu olup göçmenlik ve entegrasyon konularında başvuru için şart koşulan başlıklar altında, halihazırda PhD çalışması yapıyor olmalı

2. Başvuru sahipleri profesyonel sahada çalışmış olmalı.

3. Başvuru sahipleri yazılı ve sözlü kusursuz İngilizce biliyor olmalı ve bağımsız olarak çalışabilmeli.

Halihazırda Washington, DC’de yaşayan başvuru sahipleri için yarı zamanlı burs imkanı mevcuttur.

Başvuru süreci

Ana ilgi alanlarınız, bu burs konusundaki ilginiz ve Washington, DC’de yapacağınız çalışmadan bekletilerinizi içeren 5 ila 10 sayfa arasında bir niyet mektubu ve eğitim hayatınızda aldığınız dersleri içeren bir yazıp  Stefanie Jost adına sjost@gmfus.org yollayanacak. GMF’den mailinizin alındığına dair bir yanıt maili gelecek.

Public Sphere by Performance isimli kitap yayınlandı

Bojana Cvejic ve Ana Vujanovic’in çalışması TkH (Walking Theory) yayını Public Sphere by Performance, performans ve toplum konularındaki 2011-2012 yıllarında Belgrade at Les Laboratoires d’Aubervilliers ThK (Walkin Theory) platformundaki ihtisasları süresince yaptıkları çalışma sonucunda ortaya çıktı.

Marta Popivoda’nın yaptığı çalışmanın sonucu ‘Yugoslavia: How Ideology Moved Our Collective Body’ adlı belgeseli ortaya çıkardı. Bu araştırmanın çıkış noktası 20. Yüzyılın sürekli tekrarlanan kamusal kavram problemleriydi. Bu araştırmanın teorik ve politik perspektifi sosyalist Yugoslavya ve Neoliberal Batı devletlerinde artistik, sosyalojik ve kültürel olarak kamusal alana katılım deneyimleriydi.

Kaynak: http://www.leslaboratoires.org/en/date/open-studio-tkh-aux-laboratoires-daubervilliers-2010-2012/how-do-things-theory

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s