BİLGİ Kültür Politikaları Yönetimi Haber Derlemesi

Son Haftanın Öne Çıkan Kültür Politikası ve Yönetimi Haberleri

 

11 Ocak 2013: Timaş Yayın Grubu kendi platformu üzerinden e-kitap satışına başladı

Türkiye’de kendi platformu üzerinden e-kitap satışına başlayan ilk yayınevi Timaş oldu. 10’dan fazla ana kategoride 1100’den fazla kitabın bulunduğu sistem, 200 binden fazla okuyucuya ulaştı. Genel Müdür Osman Okçu’nun yaptığı açıklamaya göre 30 yıldır okuyucuya sunmuş olduğu kitapların büyük bölümü ‘iKitap’ platformuna da aktarıldı. Bundan sonra yayınlanacak kitaplar içinse basılı kitap okuru ile e-kitap okuruna eşzamanlı hizmet verilecek.

 

12 Ocak 2012: ‘Monet’nin Bahçesi’nin ardından

SSM’de gerçekleştirilen sergi, 6 Ocak’ta sona erdi. Serginin ardından ziyaretçi sayısı açıklandı: Sergi, 76 gün boyunca 150 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

 

12 Ocak 2013: Kurtuluş Savaşı’nda yaşanan ‘Rüsumat 4 No. Gemisi’ olayı için müze evi

Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, Kurtuluş Savaşı’ndaki kahramanlığın önemli bir örneği olduğunu belirttiği ‘Rüsumat 4 No. Gemisi’ olayını canlandıracak bir proje üzerinde çalıştıklarının bilgisini verdi. 2013 yılı ortalarında bitirilmesi planlanan projenin ilham kaynağı İstanbul’daki Panorama 1453 Fetih Müzesi. Özellikle ses efektleriyle gerçekçi hale getirilecek canlandırma için, tarihi dokusu olan evlerden biri müze evi haline getirilecek.

 

12 Ocak 2013: Dünya Mimarlık Festivali’nde ilk 10 mimari kültür projesi arasına girmeyi başaran Yeşilova Höyüğü’nün temeli atıldı.

Türkiye’de de Tarihi Kentler Birliği’nden 2010 Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda proje dalında ödül alan Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi, 2013 yılı Kasım ayında tamamlanarak hizmete girecek. Böylece Bornova’nın ve İzmir’in tarihinin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığını kanıtlayan Yeşilova Höyüğü’nden çıkarılan eserler Ziyaretçi Merkezi’nde sergilenecek. İzmir’in tarihinin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığını kanıtlayan buluntuların çıkarıldığı Yeşilova Höyüğü’nün dünya çapında tarihi bir merkez olması için başlatılan Ziyaretçi Merkezi Projesi’nin 7 Kasım 2013’te tamamlanması öngörülüyor.

 

13 Ocak 2013: Safranbolu’daki tabakhaneler restore edilecek

Safranbolu’da 1940’lardan bu yana atıl vaziyette duran tabakhaneler öncelikle kamulaştırılacak hemen ardından da restorasyon çalışmalarına başlanacak. Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, yaptığı açıklamada tesislerin müze, yöresel ürünler dükkanları ve dinlenme alanların yanı sıra büyük tesislerden birkaçının toplantı salonuna dönüştürüleceğini açıkladı. Buradaki hedefin, kongre turizmini canlandırarak hafta sonundaki yoğunluğun hafta içine de taşınması olduğunu belirtti.

 

13 Ocak 2013: Akyaka UNESCO’ya başvurmaya hazırlanıyor

Muğla-Ula’ya bağlı Akyaka Beldesi, 2010 yılında Uluslararası Yavaş Kentler Birliği (Cittaslow) tarafından ‘Sakin Kent’ ilan edilmişti; şimdi ise UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne girmek için başvuruda bulunmaya hazırlanıyor. Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, bölgede yaşayan vatandaşları bilgilendirme amaçlı toplantılar düzenlemeye ve bölgedeki değerlerin envanterini çıkarmaya başladıklarını kaydetti.

 

14 Ocak 2013: Müzekart ziyaretlerine getirilen sınırlamanın ardından DÖSİM Müdürü 2012’nin verilerini ve gelecek planlarını paylaştı

2012’de satılan Müzekart sayısının 843 bin 19, Müzekart’la gerçekleştirilen ziyaret sayısının ise 3 milyon 412 bin 573 olduğunu ifade eden Murat Usta, en fazla Müzekart satışının 150 bin 766 kart ile Topkapı Saray Müzesi olduğunu belirtti. Ayrıca kısa süre önce Müzekart’a eklenen ferdi kaza sigortasının da satışlara önemli ölçüde yansıdığını vurguladı. Şu an ziyaret sayısının senelik birle sınırlandırıldığı turnike sistemine sahip 54 müze bulunuyor, bunlar dışındaki elektronik turnikeli geçiş sistemine sahip olmayan diğer müzelerde sınırsız ziyaret hakkı devam ediyor. Bazı müzelerin taşıdığı tarihi özelliğin zarar görmemesi için gelecek sene bu müzelerde randevulu ziyaret sistemine geçilebileceğini belirten Usta, bölgesel ve dönemsel kartlar hazırlama planlarına da değindi. Başta Kapadokya olmak üzere çıkarılması planlanan bölgesel kartların bir çeşidinin de Ege ve Antalya’daki müzeleri kapsayacak şekilde hazırlanması gündemde. Ayrıca yılbaşı, bayramlar ve sömestr tatili gibi özel zaman dilimlerini kapsayan dönemsel kart uygulamasına başlanması da olası.

 

14 Ocak 2013: Mimari eserlerin telif hakları ‘Torba Yasa’ ile değişiyor

TMMOB Mimarlar Odası 11 kanunda değişiklik öngören ‘Torba Yasa’ ile mimari eserlerin telif haklarının işverene geçeceğini belirterek imza kampanyalarına çağrıda bulundu. Yakın zamanda Meclis gündemine gelmesi beklenen 11 kanunda değişiklik öngören ‘Torba Yasa’ ile Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda: · Tüm evrensel belgelere ve uluslararası anlaşmalara da aykırı olarak, mimari projelerin ancak varlığı kendinden menkul belediyelerde kurulacak estetik kurulların onaylaması durumunda eser sayılması; Düşünce ve sanat yaşamının en önemli koruyucusu olan telif haklarımızın elimizden alınması; Tariflenemeyecek ‘mimari estetik kurullar’la mesleki üretimlerimizin toplumun değil bu kurulların değerlerine bırakılması;  Mimari eserlerin, yapanların değil sahiplerinin telif hakları iradesinde kalması öngörülüyor.

 

15 Ocak 2013: Kızılcabölük Belediyesi tarihi ‘Aşk Yolu’nun koruma altına alınması için kolları sıvadı

Denizli’nin Tavas İlçesi’ne bağlı Kızılcabölük Beldesi’ndeki ‘Aşk Yolu’nun 1. Yüzyıl’dan beri antik kentler arasında kullanıldığı düşünülüyor. Belediye Başkanı Abdülkadir Uslu’nun isteğiyle beldeye gelen Denizli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu söz konusu bölgede incelemelerde bulundu ve gereğinin yapılacağını belirtti.

 

15 Ocak 2013: SALT Araştırma Fonları 2013’te Verilmeye Başlanıyor

Görsel ve maddi kültür araştırmalarına katkıda bulunmak üzere oluşturulan 60 bin liralık fon, toplamda altı araştırmayı desteklemek için kullanılacak. 10’ar bin liralık desteklerden ikisi 20. Yüzyıl Türkiye’sinde mimarlık ve tasarım, ikisi sosyal ve ekonomik tarih, ikisi ise 1960’lardan bugüne Türkiye’de sanat alanlarında özgün belge edinimi ve incelenmesini konu edinen araştırmalara verilecek. Başvurular için son gün 22 Mart 2013.

 

15 Ocak 2013: Masumiyet Müzesi ‘Dünyada Yılın En İyi Tasarımları’ Ödülü’ne aday

Londra Tasarım Müzesi (Design Museum London) tarafından bu sene 6.’sı düzenlenecek olan yarışmaya tüm dünyadan 2012 senesinde tamamlanmış farklı alanlardan tasarımlar katılıyor. Masumiyet Müzesi, Renzo Piano’nun Londra’da yaptığı ‘Shard Kulesi’, Cleveland Çağdaş Sanat Müzesi ‘MoCA’, Zaha Hadid’in Pekin’deki ‘Galaxy Soho’su gibi güçlü rakiplerin arasında ‘Mimari’ alanında yarışacak. Kazananların 17 Nisan 2013’te açıklanacağı yarışmanın aday tasarımları 20 Mart – 7 Temmuz tarihleri arasında Londra Tasarım Müzesi’nde sergilenecek.

 

15 Ocak 2013: Silivri’deki Nazım Heykeli açıldı

2009 yılından bu yana Nazım Hikmet’i anma gecesi düzenleyen Silivri Belediyesi’nin yaptırdığı heykelin açılışı, şairin 111. yaş gününde gerçekleştirildi.

 

15 Ocak 2013: Türkiye’deki ilk halı müzesinin Uşak’a kuruluyor

Prof. Dr. Devrim Erbil, Türkiye’deki ilk halı müzesinin Uşak’ta kurulacağını açıkladı. Aynı zamanda Uşak Belediyesi’nin Fahri Sanat Danışmanı olan Prof. Dr. Erbil, “Eski Uşak halılarının mutlaka yaşatılması ve çağdaş bir şekilde de yorumlanması için sanat insanlarının bir araya gelmesi gerek. Eski teknoloji ile günümüzün koşullarına göre yeni üretimler yapılmalıdır. Bu konuda, yarışma ve sempozyumlar düzenlenerek Uşak halısı gündemde tutulabilir” diye konuştu.

 

16 Ocak 2013: ‘Her Okula Bir Müzik Odası’ kampanyası

RADYO D, eğitimde müziğin önemine değinmek için bir sosyal sorumluluk kampanyası başlatmıştı. ‘Her Okula, Bir Müzik Odası’ projesi kapsamında, ihtiyaç sahibi okullarda müzik odaları yapılıyor ve müzik enstrümanları Radyo D tarafından sağlanıyor. Böylelikle binlerce öğrencinin müzikle tanışması ve bir müzik aleti çalabilmesine olanak tanınıyor. Bu özel sosyal sorumluluk projesinin ikinci ayağının açılışı, bugün Bağcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde gerçekleşti.

 

16 Ocak 2013: Taraklı, Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday oldu

Osmanlı’dan kalan tarihi evleriyle ünlenen, Cittaslow tarafından ‘sakin kent’ ilan edilen Sakarya’nın Taraklı ilçesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girebilmek için başvuru yaptı. İlçedeki nüfusun 7 bin civarında olduğunu dile getiren Özkaraman, ”300 tarihi evden 110’u tescilli.

 

KPY Ayın Kültür Yöneticisi Söyleşisi Ocak – Funda Oral

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Yüksek Lisans Programı öğrencilerinden Özlem Örçen’in Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi (KPY) adına Sulukule Sanat Atölyesi’nden Funda Oral ile yapmış olduğu söyleşiyi buradan izleyebilirsiniz.

 

KPY’den Haftanın Kültür Kurumu

Türkiye Yayıncılar Birliği

Türkiye’de yayıncılık sektöründe faaliyet gösteren yayıncıları temsil eden Türkiye Yayıncılar Birliği, kurulduğu 1985 yılından beri yayıncılık mesleğini geliştirmek ve mesleki sorunlara çözüm üretebilmek amacıyla çalışıyor. Özellikle korsan yayıncılıkla mücadele ve düşünceleri yayımlama özgürlüğü üzerinde duran birlik, Türkiye’nin uluslararası boyutta bir yayıncılık merkezi haline gelebilmesi için de çaba sarf ediyor. Uluslararası Yayıncılar Birliği’ne (IPA) üyeliği bulunan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin güncel üye sayısı 301.

 

Türkiye Yayıncılar Birliği, sektörel veriler sağlamanın yanı sıra birçok etkinliğe de imza atıyor. 1999’dan bu yana Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’nda Türkiye’yi temsil eden birlik, 1995’ten bu yana “Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü” veriyor. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı’nın dışında Çukurova, Bursa, İzmir, Diyarbakır ve Antalya’daki kitap fuarlarının organizasyonu da birlik tarafından gerçekleştiriliyor. Ayrıca 2 senede bir gerçekleştirilen Türkiye Yayıncılık Kurultayı ve 5 yılda bir düzenlenen Ulusal Yayın Kongresi de birliğin organize ettiği etkinlikler arasında.

 

Birliğin web sitesinden sektörle ilgili güncel haberlere ulaşmak mümkün.

 

İletişim:

www.turkyaybir.org.tr

 

Adres: Prof. Kazım İsmail Gürkan Caddesi Ortaklar Han Cağaloğlu  – İSTANBUL

Telefon: 0212 512 5602

e-mail: info@turkyaybir.org.tr

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s