KPY’den Haftanın Kültür İstatistiği

Hazırlayan: Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkez (KPY), Sarp Kürkcü, Adil Serhan Şahin 2012.

Haftanın Öne Çıkan Kültür Politikası ve Yönetimi Haberi

13 Eylül 2011: Bütün Kitaplar Kutsaldır

Kutsal kitapların satışına getirilen KDV indirimi, yayıncılar arasında “Neden ilk sıra kutsal kitaplarda? Bütün kitaplar kutsaldır” tepkisi yarattı.

KPY’den Haftanın Duyuruları

Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ yayınladı

25 Haziran 2012 Tarihli ve 28334 Sayılı Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren, “Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (No: 2012/4)”, film sektörüne yönelik destek mekanizmaları içermekte. Tebliğin tam metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

3. Uluslararası Çanakkale Bienali

3. Uluslararası Çanakkale Bienali, Kurgular ve Karşı Duruşlar 28 Eylül – 3 Kasım 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bienal programı ve katılımcılar hakkında daha fazla bilgi edinmek için, lütfen tıklayınız.

29 Eylül 2012: Toplantı: “Sanatta İfade Özgürlüğü ve Sansür”

Siyah Bant ve DEPO ortaklığıyla 29 Eylül 2012 tarihinde Cezayir Salon’da “Sanatta İfade Özgürlüğü ve Sansür” başlıklı bir toplantı gerçekleşecektir. Toplantının amacı Siyah Bant’ın yapmış olduğu ilk araştırmanın sonuçlarını paylaşmak ve değerlendirmek, sansürle mücadelede farklı deneyimleri tartışarak yeni stratejiler oluşturmak ve sonraki adımları belirlemektir. Toplantı programına ulaşmak ve ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Tandem: Kültür Yöneticileri Değişim Programı Antakya’da!”

“Tandem – Kültür Yöneticileri Değişim Programı”, Stiftung Mercator ve Avrupa Kültür Vakfı’nın desteği, MitOst, Anadolu Kültür ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin girişimi ile Nisan 2011’de başladı. Aralık 2012’de tamamlanacak olan TANDEM, Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında kültür yöneticilerine yönelik uzun vadeli işbirliğini teşvik etme ve destekleme amacı taşıyor.

Türkiye’nin11 farklı şehrinden katılımcıların, Avrupa’nın 8 farklı ülkesi, 12 farklı şehrinden kültür yöneticileri ile birlikte çalışıp 16 ortak proje geliştirdiği bu programda, Antakya’dan da iki katılımcı bulunuyor. Antakya Güncel Sanat Derneği (AGÜSAD)’den Emrah Gökdemir’in Agata Miloch (To Pole – Krakow/Polonya) ve İm Atölyesi’nden Barış Onur Örs’ün Çağla İlk (Ballhaus Naunynstrasse /Berlin) ile yaptığı çalışmalar TANDEM kapsamında destekleniyor.

İki yıllık dönemin sonuna gelinen bu aylarda, TANDEM kapsamında farklı disiplinler ve temalarla geliştirilen projeler 28-30 Eylül 2012 tarihlerinde Antakya’da paylaşılıyor.

28 Eylül 2012 Cuma akşamı saat 21:00’da AGÜSAD’da gerçekleştilecek TANDEM söyleşisinin yanı sıra TANDEM projelerinin çıktılarından seçilerek oluşan sergiyi de Ritim Sanat Merkezi’nde Antakyalılarla paylaşılıcak. 29-30 Eylül tarihlerinde Ritim Sanat Merkezi’nde çocuklarla gerçekleştirilecek yaratıcı sanat atölyelerinin eğitmenliğini ise Fırat Bingöl üstleniyor.

28 Eylül  saat 17.00 ve 29 Eylül saat 16:00”da  Im Atölyesinde başlayacak olan  İm Atölyesi ve Ballhaus Naunynstrasse  tarafından gerçekleştirilecek “Sırtımdaki Ülke” “ayrılık” ile “kavuşma”nın iki şehri, Berlin ile Antakya arasındaki benzerliklerin peşindeki tiyatral bir soruşturma.

Konsept: Çağla İlk ve Barış Onur Örs

Oyuncular: Belkıs Abla, Rana Çuhadaroğlu, Mehmet Sakallı, Urszula Wozniak, Cemay Bey, Gisela Fahlbusch, Enis Işık, Eray Pekcan

Dramaturji: Sabine Ostermann, Paulina Papenfuss

Çalışma ekibi: Duygu Şahlar, Senem Çelikkol, Urszula Wozniak, Eray Pekcan, Yusuf Güven, Erden Yonar

AGÜSAD ve To Pole tarafında gerçekleştirilecek Bedesten kamusal alanda bir güncel sanat etkinliği.

Katılımcı sanatçılar: A77, Agata Bielska, Serdar Çolak, Volkan Eray, Emrah Gökdemir, Anna Jurys, Pawel Korbus, Erhan Kurtuluş, Melisa Kurtuluş, Agata Miloch, Kenan Nuraydın, Eray Pekcan, Maciej Polynko, Seda Sağbaş

TANDEM kapsamında geliştirilen ve uygulanan 16 kültürel işbirliği projesinin sergi ve dokümantasyonu 1-5 Kasım 2012 tarihleri arasında DEPO’da izleyici ile buluşacak.  

Facebook: ‘Tandem Turkey’ 

Haberlerin tamamı için:

Blog: http://bilgikpy.com/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s