Haftalık Haberlerden KPY Derlemesi

KPY’den haftanın kültür istatistiği

6 Ağustos 2012:İstanbul’a bir milyon nüfuslu yeni şehir

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul’da ileriye yönelik 1 milyon nüfuslu şehir kurmayı planladıklarını bildirdi.

7 Ağustos 2012: Resim ve Heykel Müzesi’nden 202 eser kayıp

Türk resim ve heykel sanatının dünyaca ünlü sanatçılarına ait 5 bine yakın paha biçilmez eserine ev sahipliği yapan ve geçtiğimiz yıllarda birbiri ardına yaşanan hırsızlık olaylarıyla sarsılan Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde skandallar bitmek bilmiyor. Müzede 202 eser kayıp, 46 eser sahte, 27 eserin orijinalliği ağır kuşkulu.

10 Ağustos 2012: Bakan Günay: Nemrut Dağı’ndaki heykelleri taşıyabiliriz

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Nemrut Dağı’nda bulunan tanrı ve kral heykellerinin iklim değişikliklerindeki aşırı ısı farkı nedeniyle müzeye taşınabileceğini söyledi.

13 Ağustos 2012: Günay’ın sır eseri ortaya çıktı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sır gibi saklanan, yeni bulunan tarihi eseri tanıttı. Sır tarihi eser üzerinde Haşr Suresi’nin 23.Ayeti’nin yazılı İznik çinisi çıktı.

17 Ağustos 2012: “Karagöz Sanatı” hayal mi oluyor?

Karagöz sanatının artık sadece Ramazan gecelerinde hatırlanan bir sanat olmaya doğru gittiği, bu sanatı tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak için 70 milyonluk Türkiye’de 20-25 hayalinin yeterli olmadığı, bu yüzden “Pepe” ve “Keloğlan” gibi televizyonlarda gösterilecek animasyonlar yapılabileceği belirtti.

26 Ağustos 2012: ‘Dolmabahçe her an havaya uçabilir’

Dolmabahçe Sarayı’nın yıkılma tehlikesi altında olduğu ortaya çıktı. Dr. Kubilay Kaptan, ‘Dolmabahçe’nin havalandırma boşlukları doldurulunca metan gazı sızmaları başladı. Binlerce ton lağımdan çıkan metan gazı Dolmahçe’nin altında duran bir saatli bomba’ dedi.

4 Eylül 2012: Kaz Dağları’nda ağaçlar madene kurban gidiyor

Verimli arazileriyle ünlü Kaz Dağları eteklerindeki Bayramiç İlçesi’ne bağlı köylerin yakınlarında her geçen gün yenileri açılan maden ocakları, bölgenin kabusu oldu.

4 Eylül 2012: Troya takıları ait olduğu topraklarda

Troya antik kentinden Osmanlı İmparatorluğu döneminde kaçak kazılarla çıkarılan 24 parça antik eser yeniden Türkiye’de.

4 Eylül 2012: Çöplük Sarayı

Sultanahmet’te yıllarca adli arşiv olarak kullanılan saray binası, müze yapılmak üzere devrerildi. Ancak tarihi yapının içler acısı hali şaşırttı.

5 Eylül 2012: 3. köprüde ağaç kesimi başladı

İstanbul Boğazı’na 3. köprü için çalışmalar başladı. Sondaj hazırlıkları sürerken köprü karşıtları ağaç kıyımı nedeniyle tedirgin.

KPY’den Haftanın Duyuruları

“Tandem – Kültür Yöneticileri Değişim Projesi” 

Mercator Vakfı (Essen) ve Avrupa Kültür Vakfı’nın (Amsterdam) desteğiyle, MitOst (Berlin), Anadolu Kültür (İstanbul) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi (Istanbul) ortaklığında yürütülüyor. Nisan 2011’de başlayan proje, Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında kültür yöneticilerine yönelik uzun vadeli işbirliğini teşvik etme ve destekleme amacı taşıyor. İstanbul’un yanı sıra Antakya, Batman, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Eskişehir, İzmir, Mardin, Mersin ve Trabzon’dan katılımcıların yer aldığı çalışmada, Avrupa’dan ise Amsterdam, Berlin, Crook, Dortmund, Duisburg, Krakow, Leipzig, Ljubljana, Riga, Stuttgart, Paris, Trento kentlerinden kültür yöneticileri bulunuyor.

Türkiye ve Avrupa’dan toplam otuz üç (33) kültür yöneticisinin katıldığı TANDEM kapsamında, iki yıllık bir dönem için 16 kültürel işbirliği projesi uygulanıyor. Bu projelerden biri olan ve Kolaylaştırıcı Dernek (Bursa) ve Kunstbende (Amsterdam) tarafından uygulanmakta olan “Sanat Mikser”, Kunstbende’nin geleneksel yetenek yarışması modelini her yıl Türkiye’de de gerçekleştirmek üzere geliştirildi. Oluşturulan web sitesine gençlerin yükledikleri video klipler arasından yapılan seçmelerin ardından, seçilen gençler ilk olarak Amsterdam’da bir araya gelerek yönetmen Tarkan Köroğlu’nun eğitmenliğinde ortak performansları üzerine çalışıyor. Bu performanslar 9-16 Ağustos tarihleri arasında sırasıyla Amsterdam (Studio K), Sinop (Sinopale kapsamında Barış Manço Parkında) ve Bursa (Nilüfer Belediyesi’nin desteğiyle Beşevler, Konak Kültür Evi’nde) kentlerinde gösterilecek. Program ve performanslar hakkında ayrıntılı bilgi almak için http://www.facebook.com/events/503854252962685 adresini ziyaret edebilirsiniz.

TANDEM kapsamında geliştirilen ve uygulanan 16 kültürel işbirliği projesinin sergi ve dokümantasyonu 1-5 Kasım 2012 tarihleri arasında DEPO’da izleyici ile buluşacak.

KPY Konuk Araştırmacı: Yeşim Tonga 

Şu anda İtalya’da bulunan IMT Institute for Advanced Studies Lucca’da Kültürel Miras Yönetimi ve Gelişimi üzerine doktora yapmakta olan Yeşim Tonga, 2012-2013 Güz Dönemi süresince çalışmalarına Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi’nde devam edecek. Kültür politikaları ve gösteri sanatları yönetimi ilişkisi üzerine araştırma yapan ve daha önce Europa Nostra Türkiye Ofisi, UNESCO Dünya Miras Merkezi gibi kurumlarda çalışmış olan Yeşim Tonga, KPY bünyesindeki çalışma ve projelerde destek verecektir.

KPY Bülten Duyurusu 

Kültür Politikası ve Yönetimi konularını takip eden sayın ilgililer,

Bir süredir sizlerle paylaştığımız “Haftalık Haberlerden KPY Derlemesi” bültenimizde çeşitli değişikliler ve güncellemeler yapmaktayız. Bu çalışmaların ilk aşaması olan “Ayın Kültür Yönetimi Söyleşisi” video röportajlarını iki aydır sizlerle paylaşmaktayız. Amacı Türkiye’de kültür yönetimi alanından önemli, ilginç, yenilikçi uygulamaları ve deneyimleri aktarmak olan bu röportajları İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Yüksek Lisans Programı öğrencilerinden gönüllü bir ekip hazırlıyor. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, Tiyatro Festivali Direktörü Sayın Dikmen Gürün ve İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi bölümü 2012 mezunu Yiğit Daldikler ile La Fura Dels Baus deneyimi üzerine yapılmış olan söyleşilerin ilgilinizi çektiğini umuyoruz. Sizler için yapılan bu haber derlemesi konusunda değerli görüş, yorum ve önerilerinizi almak bizim için önem taşımakta.

Öneri, eleştiri ve yorumlarınızı kpy@bilgi.edu.tr adresine bekliyoruz.

KPY Ekibi

Haberlerin tamamı için:

Blog: http://bilgikpy.com/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s