Prof. Dr. Haluk Şahin’den yeni kitap

İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Şahin’in “Can Çekişen Bir Meslek Üzerine Son Notlar”  adlı kitabı Say Yayınlarından çıktı. Tanıtım metni aşağıdadır:

“Can Çekişen Bir Meslek Üzerine Son Notlar’da Prof. Dr. Haluk Şahin gazetecilik mesleğinin geçirmekte olduğu ağır hastalığı ele alıyor ve soruyor: Gazetecilik ölüyor mu? Daha da önemlisi, gazeteciliğin öldüğü bir toplumda ya da dünyada demokrasi yaşayabilir mi?

Şahin, kendi yaşadıklarından da yola çıkarak gazeteciliğin ağır hastalığının nedenlerini ve olası sonuçlarını analiz ediyor. Bir yandan geçmişe bakıp, Babıâli’nin 1980’den bu yana serüvenini çarpıcı gözlemlerle anlatırken, bir yandan da gözlerini geleceğe çevirerek Twitter’lı, Facebook’lu, Youtube’lu bir dünyada demokrasinin ve ifade özgürlüğünün olanaklarını sorguluyor. Sonuçta karşımıza Türkiye’de ve dünyada medyanın bunalımını ve bu bunalımın demokrasi ile ilişkisini çeşitli boyutlarıyla ele alan bir kitap çıkıyor.

Kitapta şu soruların da yanıtı var: Türkiye’de basına karşı tasarlanan dört darbe girişiminden hangisi başarılı oldu? Niçin ve nasıl? Uğur Mumcu ‘bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz’ derken ne demek istiyordu? Nedim Şener’e Viyana’da Dünya Basın Özgürlüğü Kahramanı ödülü verilen toplantıda neler oldu? Özgür gazeteciliğin manifestosunu kim dile getirdi? Günümüzde medya demokratik görevlerini yerine getiriyor mu? Getiremiyorsa, neler yapılabilir?

Prof. Dr. Şahin yeni kitabında iletişim alanındaki gelişmelere kafa yoran herkesi zorlayan sorulara yanıtlar öneriyor.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s